čtvrtek 29. prosince 2016
Zhoubný kmen
Sérii Zhoubný kmen jsem koupila v Levných knihách. Zaujalo mě hlavně jméno jednoho z autorů G. del Toro, který natočil třeba Faunův labyrint nebo Prince bez království. Anotace slibovala upíří příběh ve kterém příšery nebudou úplně plyšové, jak bývá v poslední době zvykem, tak jsem neodolala a koupila první díl.
Byli tu vždy. Upíři. V ústraní a temnotě. Čekali. Teď přišel jejich čas. Během týdne dostanou Manhattan. Za měsíc celou zemi. Za dva měsíce – celý svět. Boeing 777 přiletí na letiště JFK v New Yorku a v pořádku roluje k terminálu, když tu se najednou letadlo zastaví a systémy přestanou reagovat. Všechny rolety v okénkách jsou zatažené, nikde žádné světlo, komunikační kanály utichly. Pozemní personál tápe ve zmatku, než konečně povolá na pomoc tým pro vyšetřování biologických hrozeb. Na palubu letadla vstupuje Dr. Efraim Goodweather, šéf týmu, a z toho, co tam najde, mu ztuhne krev v žilách. Co se děje, naopak dobře chápe Abraham Setrakian, starý pán, který přežil holocaust, pak se stal vídeňským profesorem a nakonec zastavárníkem ve Španělském Harlemu. Ví, že v tuto chvíli začíná válka… Rozhoří se monumentální bitva s vampýřím virem, který zamořuje ulice New Yorku. Doktor Goodweather, ke kterému se přidá Setrakian a pestrá hrstka bojovníků, se musí pokusit nákazu zastavit a zachránit město, v němž žijí i jeho manželka a syn.
Už první stránky mě vtáhly do děje, první kniha je členěna na krátké kapitoly, které se věnují spoustě postav, některé jsou důležité pro další děj ale je tu i spousta epizodních rolí. První knížka tím získala spíš charakter filmu s rychlým střihem. Celý příběh je poměrně uvěřitelný, kdyby se něco takového mohlo stát, tak takhle nějak by to vážně mohlo probíhat. (Čtenáři co mají v oblibě konspirace by tohle mohli obvzlášť ocenit;)).
Vypořádat se s první knížkou mi trvalo pár večerů, partnera taky zaujala, tak jsme si pořídili i další dvě pokračování. Rozhodně to nebyla chyba.
Zlouni jsou tu opravdu zlí, klaďasové ne úplně dokonalí a děj rychle odsýpá. Milým bonusem je, že třetí díl sérii opravdu uzavře a není třeba čekat nekonečně dlouho na další knihu.
V současnoti existuje i seriál a tak se neubráním srovnání. Nejsem odpůrce filmových zpracování, ale v tomto příběhu rozhodně dopoučuju, nejprve si přečíst předlohu. Seriál je totiž už zezačátku mnohem popisnější než kniha a spoustu detailů ukrazuje příliš brzy. Knížka je v tomhle ohledu mnohem napínavější a temnější.
Seriálové zrpacování je taky o něco brutálnější a víc se věnuje i romantice a emocím, přibývají i další neepizodní postavy, které v knížkách vůbec nebyly. Proč začalo dávat smysl u třetí řady, kdy začalo být jasné, že seriál se natáhne na čtyři řady místo tří a prázdný prostor je potřeba něčím vyplnit.
V následujích řádcích nebudu schopná se vyvarovat spoilerů na seriál i další díly trilogie, takže pokud máte rádi překvapení, radši přestaňte číst tenhle článek a běžte si sehnat knihu.:)
V seriálu se taky vyskytuje "polidšťování" záporáků z řad lidí. I ten největší strůjce zla Palmer tak v sobě nachází díky lásce nějaké stopy lidskosti, aby se objevili noví zlouni. Byla jsem schopná chápat knižního Palmera, který je naštvaný na osud i celý svět a tak se zapojí do monstrózního plánu, který mu má přinést něco lepšího. Ale nerozuměla jsem některým dalším lidským poskokům a vynálezcům architektům, vlastně zdravým úspěšným lidem, kteří se objevují v seriálové podobě a Palmera postupně nahrazují.
Co se mi líbilo na seriálu naopak hodně byla větší role T. Eichhosrta.
Druhá knížka se věnuje už převážně jen hlavním postavám, kapitoly se prodlužují a začíná být jasné, že se světem jak ho hrdinové znali to začíná jít pořádně z kopce.
Ukazuje se i podhoubí moci jiných upířích klanů.
Třetí kniha pak popisuje svět po pádu, samotný konec světa je shrnut poměrně krátce ale o to úděrněji. Lidstvo se přizpůsobuje novému stavu a ukazuje se tu hodně analogií s dobou holocaustu.
Na můj vkus se ve třetí knize vyskytovalo příliš mnoho mystiky. Občas jsem měla pocit, že autoři dovedli příběh někam odkud nemohli pokračovat dál k optimističtějšímu konci, a ze slepé uličky si proto pomohli mytologií i bohem. Byl to pro mě dost nečekaný obrat, protože velká část předchozích knih směřovala spíš k tomu,že hrozba je přes všechny báje a pověsti o upírech nějak vědecky vysvětlitelná.
I přes to si ale velkou část zla zvládnou tvořit upíři a lidé sami, bez zásahů vyšší moci, a atmosféra beznaděje by se dala krájet. A ani kladní hrdinové nejsou povětšinou stejní jako na začátku.
Když to nějak shrnu, tak musím říct, že celou sérii považuju za nadprůměrnou upířinu ve které postavy prodělávají vývoj (některé opravdu bolestný). A autoři se nebojí tnout ani do citlivých témat a nejrůznějších tabu (dlouho se mi nestalo abych nenáviděla děstkou postavu). Celá trilogie asi nepředstavuje žádný zásadní převrat v žánru, ale po všech těch romantických a světélkujících upírech se kterými se jde domluvit, to byla vážně zábavná a dobře napsaná změna.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat