V následujícícm textu zkusím shrnout zdroje střihů a informací ze kterých jsem čerpala, eshopy a obchody s materiálem a uvedu tu i pár věcí, které se mi neosvědčily.
Tenhle text berte, prosím, jako inspiraci a rozcestník, nehledejte v něm konkrétní návod. Šití plen byla pro mě zábava a experiment. Vrhla jsem se do šití po hlavě a získala během něj dost nových zkušeností, ale zdaleka ne tolik abych chtěla tvořit návody. Zkusím vás ale odkázat na ty nejlepší návody a střihy, které mi přišly pod ruce.:)
Kapitola I.: Půjde to i bez overlocku?
Ano, půjde!:) Otáčené plenky jsem zavrhla hned na začátku, prý mají kratší životnost a nepřišlo mi, že by zakončení entlem zrovna na plence zvlášť vadilo.
Entl sice nikdy nebude tak úhledný jako začištění overlockem, ale funčkní je a třeba u froté plenek není ani moc nápadný.
Větší starost mi dělalo diferenciální podávání, ale nakonec jsem to prostě zkusila, hodně špendlila a stará kamarádka veritaska to nějak požvýkala.
Entl sice nikdy nebude tak úhledný jako začištění overlockem, ale funčkní je a třeba u froté plenek není ani moc nápadný.
Větší starost mi dělalo diferenciální podávání, ale nakonec jsem to prostě zkusila, hodně špendlila a stará kamarádka veritaska to nějak požvýkala.
Pozdější kousky jsem šila pomocí overlocku, vypadají víc profi a šily se rychleji ale fungují úplně stejně ;).
Začištění entlem není na froté skoro vidět. |
Kapitola II.: Střihy, Střihy, střihy
Skvělý střih na novorozenecké plenky jsem našla na tady, konkrétně jsem použila tuhle plenku a tento na vkládací připínací plenku. Podle stejného vzoru jsem vyrobila i svrchní kalhotky z PUL a fleecu. Všechno na naše drobné miminko sedělo skvěle.
Unuodesign má na svých stránkách návod a střih na svrchní kalhotky i kalhotkovou a chobotovou plenku. Obvzlášť svrchní kalhotky se mi osvědčily.
Dalším pokusům padla za oběť stará jednovelikostní plenka Anavy, kterou jsem získala na jedné dětské burze zadarmo k nákupu. Ušila jsem podle ní několik našich neojoblíbenějších kalhotovek.
V současnosti tu mám jednu dosluhující plenku od Majab a noční Anavy XXL, které čeká stejný osud.
Anavy |
Kapitola III.: Know-how
Nejvíc jsem se dozvěděla páráním. Tenhle postup se mi při šití mnohokrát osvědčil, ať už jsem vyráběla plenku, bundu nebo poklopec kalhot. Když plenku rozeberete na prvočinitele, můžete si prohlédnout detaily šití nebo spočítat vrstvy materiálu.
Skvělé návody na šití má na svém blogu Unuodesign, a i když jejich plenky byly naší J. dost dlouho velké, z jejich článků jsem čerpala od začátku. Navíc mají i youtube kanál s dobře udělanými návody.
Líbil se mi i návod od Caramilly, i když její střih jsem nakonec nezkoušela. Vystačila jsem si s nabídkou těch volně dostupných.
Zajímavý je i článek Jak dlouho vydrží látkové plenky? od Jitu. Sice jsem kvůli ní utratila víc peněz při koupi materiálů a ale zase mi ušetřila spoustu času, který bych bez ní strávila otáčenými plenkami;).
A v neposlední řadě je tu facebooková skupina Šijeme plenky, která je opravdu skvělá. Problém na který narazíte při šití v ní skoro určitě už někdo probral.
Na co se u plenek vyplatí nezapomínat, je předeprání všech látek, některé se totiž srazí celkem o dost. A tím se dostáváme k dalšímu bodu.
Kapitole IV.: Materiály a kde je koupit
Zbytky a recyklace
Protože šít plenky jsem chtěla z ekologických důvodů a taky jsem doufala, že trochu ušetříme, byly zbytky pro začátek jasná volba. Ty úplně první jsem ušila z bavlněného froté ukrytého ve skříni jedné příbuzné na "možná se jednou bude hodit". Poptat se v rodině se mi osvědčilo vícekrát, třeba když jsem sháněla klasické čtvercové pleny.
Zleva doprava:1) staré triko a prostřihy froté z Moraviatexu 2) staré triko a bambusové froté 3) bavlněné froté, které jsem dostala |
Svrchní vrtvy plenek jsou nastříhané ze zbytků úpletů, starých oblečků a prostřihů froté. |
Detail vzoru na plence ze starého oblečku po manželovi. |
Vkládačky z recyklovaných materiálů. |
Svrchní kalhotky
Jsme zkoušela šít z PULu i fleecu, víc se mi osvědčil PUL. Nakupovala jsem na Unuodesign a na Šijeme dětem. Na Šijeme dětem mají výběr vzorů asi větší, ale chvilkou strávenou v jejich eshopu člověk riskuje tik v oku ;). Z PULu jsem vyrobila i dvě přebalovací podložky.
Savé materiály
Ze savých materiálů jsme vyzkoušela bavlněné i bambusové froté, bavlněného beránka nebo třeba mikrovlákno.
Vlevo je plenka z bambusového froté a mikrovláknového froté uvnitř. Plenka vpravo je ze starého ručníku a triček. |
Vkládací plenky zleva doprava: z froté prostřihů a starých froté oblečků, dlouhé mikrovláknové s dotykovou vrstvou z flísu a napravo ze starých dětských ručníků. |
zdroj: moraviatex.cz |
Bio bavlněného beránka jsem koupila na Šijeme dětem, stejně jako mikrovláknové froté.
Na mikrovláknové froté jsem četla hodně rozporuplné recenze. Je to umělý materiál, který se nemá dávat přímo na kůži, protože vysušuje. Za sebe bych k tomu dodala, že mi byl velice nepříjemný na dotek, sahat na něj je pro mě jako poslouchat vyschlou fixu sunoucí se po papíře. Dát jej miminku přímo na zadek by mě ani nenapadlo.:)
Při stříhání se z něj navíc trousí velké množství bordelu, který elektrizuje a nejde zamést. Jeho velkou výhodou ale je, že hodně a rychle saje i schne. A taky je levnější, než jiné savé materiály.
Galanterie
Plenkové suché zipy jsem objednala u Unuodesign. Brala jsem typ A, někde jsem četla, že je kvalitnější, zvlášť se prodává mech a háčky, mechu je potřeba víc (asi tak 2x).
Lastin jsem koupila v kamenné prodejně galanterie Stoklasa. Zkoušela jsem i galonovou gumičku z Unuodesign, u plenek jsem si jí neoblíbila, ale zjistila jsem, že je skvělá na děstké oblečení.
Od Stoklasy jsou i lemovací gumičky na svrchní kalhotky, mrzí mě ale jak během používání blednou. Po prvních pokusech se sytými barvami jsem už kupovala, jen ty pobledlé už z výroby.
A poslední, co jsem potřebovala byly patentky a kleště.
Nejprve se mi nechtělo kupovat speciální kleště na plastové patentky a můj první pokus tak měl kovové druky. Použila jsem kleště a druky z bazaru (původem z Číny). Byla to práce k vzteku, jednu plenku jsem tak vyrobit zvládla, ale hned jsem koupila lepší nástroj od Prym, prácě s těmito kleštěmi je nesrovnatelně snažší.
Moje úplně první plenka a zároveň poslední plenka s kovovými druky. |
Existuje ale i snap servis, který vám může investici do kleští ušetřit.
Plastové patentky jsem vyzkoušela od značek Prym, KAM i neznačkové z ebay. Fungovaly všechny. Při šití plenek je mnohem větší spotřeba "samiček" než "samečků" a ze sad zůstávají různé liché kusy. Některé plenky máme proto s veselejším zapínáním než jiné. Taky se mi jednou podařilo koupit sáček zbytkových KAM patentků náhodných barev za pár korun na webu https://plushaddict.co.uk.
Plenky z bambusového froté. Nalevo jsou KAM patentky, napravo PRYM. |
A to je asi všechno. Gratuluji, jestli jste se pročetli až sem a slibuji, že příště budu stručnější.;)
Žádné komentáře:
Okomentovat